PREEF

ŚRODOWISKO / ESG

Aspekty środowiskowe i socjalne


Rynek szwedzki, z którego się wywodzimy, nauczył nas rzetelności w poszanowaniu szeroko rozumianego otoczenia. Szwedzi tak dbający ośrodowisko stosują powszechnie PREFABRYKACJĘ nie bez powodu.


Oprócz zalet techniczno – ekonomicznych technologia ta pozwala na zdecydowanie łatwiejsze osiąganie celów ESG, zmniejszając zużycie zasobów naturalnychwtym mediów i emisję CO2 oraz wywierając mniejszy wpływ na otoczenie w tym bezpośrednie sąsiedztwo inwestycji. Prefabrykacja żelbetowa jest też technologią sprzyjającą ekonomii obiegu zamkniętego (cyrkularności – zarówno w aspekcie mikro jak i makro).

Wybrane zalety środowiskowe prefabrykacji:


  • montaż elementów prefabrykowanych jest cichszy i szybszy niż przy metodach tradycyjnych, odbywa się "z kół", czyli bez składowania elementów na placu budowy. Ilość osób na budowie jest też o 60% mniejsza niż w technologii tradycyjnej. Zaplecze budowy (zarówno biurowe jak i logistyczne) jest zatem znacznie mniejsze, czyste, bez uciążliwych odpadów, typowych dla metod tradycyjnych. Wszystko to wydatnie zmniejsza wpływ inwestycji na środowisko i bezpośrednie otoczenie (sąsiadów);
  • technologia prefabrykowana to również znacznie niższa, niż w metodach tradycyjnych emisyjność CO2 przez mniejsze zużycie zasobów naturalnych. Wystarczy porównać zapotrzebowanie na energię niezbędną do osuszania ścian monolitycznych (szczególnie poza okresem letnim) czy wodę zużywaną doprodukcji. Przy przygotowaniu prefabrykatów w kontrolowanych warunkach hali produkcyjnej, wielkości te różnią się znacznie.
  • ponadto wykonując element prefabrykowany (w miejsce monolitycznego in-situ) stosować możemy normowo mniejszą ilość cementu na jednostkę mieszanki betonowej, co dodatkowo obniża ślad węglowy.
  • stosować możemy także produkowane już powszechnie cementy ekologiczne, które cechują się znacznie obniżoną emisyjnością CO2 w procesie ich produkcji (nowoczesne technologie wypalania klinkieru). To wszystko przy wyższej jakości i trwałości wykonanego w tej technologii obiektu.


    Biorąc pod uwagę w/w przykłady i inne nie wymienione wyżej aspekty (jak np. cyrkularność kruszyw, etc.), prefabrykacja jest technologią, która w kontekście ESG jest znacznie korzystniejsza niż metody tradycyjne.


    Podnosi to atrakcyjność obiektów wykonanych w tej technologii dla inwestorów czy instytucji finansowych oraz jest przyjazne dla pracowników, bezpośredniego otoczenia budowy i środowiska

    Technologie oparte na betonie zmieniają się szybko pod wpływem presji ESG


    Beton, którego najbardziej emisyjnym składnikiem jest cement, to materiał budowlany tak powszechny i niezbędny w technologiach budowlanych, że zastąpienie go rozwiązaniami lepszymi ekologicznie i ekonomicznie jest – w dającej się przewidzieć przyszłości – nierealne.


    Przykładowo: technologie budowlane (konstrukcyjne) oparte na drewnie nie będą tu rozwiązaniem problemu a staną się jego częścią wraz z ubytkiem zasobów leśnych w odpowiednim produkcyjnie wieku (wycinka jest masowa a proces ten przyspiesza) i zmianami w sposobie obliczania śladu węglowego drewna jako budulca / materiału produkcyjnego. Do obliczania śladu węglowego drewna w krótce będą wliczane zdolności absorbcji CO2 przez dojrzały drzewostan (i – ekwiwalentne do emisji CO2 – straty w tych zdolnościach następujące wraz zjego wycinką) oraz niekorzystne zmiany w ekosystemie (w tym m.in.wzrost temperatur i spadek poziomu wód gruntowych spowodowane utratą drzewostanu j/w).


    Rozwiązaniem jest minimalizacja wpływu na środowisko technologii opartych na betonie (w tym osiągnięcie zero-emisyjności cementu). Takie działania są już zaawansowane…

    ESG w technologii betonu i prefabrykacji - działania i cele do 2030r.


    Presja w branży producentów cementu i betonu prowadzi do sytuacji, w której już dziś ilość i efekty konkretnych działań pro-środowiskowych są imponujące a technologie oparte na betonie będą w budownictwie jednymi z korzystniejszych w aspekcie ESG.


    Działania te to m.in.:

    • postępujące zmniejszanie emisyjności cementu, głównego składnika i emitenta CO2. Już dziś dostępne sącementy o emisyjności ograniczonej o 70% w stosunku do tradycyjnych. Przedstawiciele przemysłu cementowego są pod taką presją, a jednocześnie są tak pewni sukcesu w procesie osiągania zero-emisyjności cementu, że twierdzą, iż "cement będzie do 2030r. zero-emisyjny lub nie będzie go wcale";
    • kolejnym już stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie w mieszankach betonowych (jako kruszywa) odpowiednio przetworzonych materiałów z wyburzanych konstrukcji betonowych. Mieszanki takie dostępne są już wPolsce a wiodący producenci betonu mają w planach dalszy rozwój sieci przetwórni gruzu z wyburzanych obiektów na kruszywo;
    • innym przykładem inicjatywy w zakresie "gospodarki cyrkularnej" jest projekt wdrożeniowy, prowadzony przez Grupę kapitałową do której należy PREEF, wspólnie z jedną z polskich wyższych uczelni, w zakresie recyrkulacji plastiku jako składnika mieszanki betonowej. Technologia chroniona patentem prowadzi do zagospodarowania odpadów plastikowych i zastosowania ich jako elementu poprawiającego jednocześnie właściwości fizykalne betonu;

    Przy tym prefabrykacja jest technologią, która w kontekście ESG już obecnie jest korzystniejsza niż metody tradycyjne. Jedną z podstawowych zalet prefabrykacji jest jej naturalna "re-cyrkularność". Budynki montowane z elementów prefabrykowanych będą mogły być również demontowane a ich elementy składowe wykorzystane ponownie (znaczna część w całości jako elementy wielokrotnego użytku a reszta do ponownego przetworzenia j/w).


    To tylko wybrane przykłady rewolucji technologicznej jaka zachodzi w tej branży. Proces ten przyspiesza i w ciągu kilku lat doprowadzi do przełomu w postrzeganiu betonu w kontekście jego przyjazności dla środowiska. Przyczyni się do tego także urealnienie niedoszacowania wpływu na środowisko innych technologii budowlanych. PREFABRYKACJA żelbetowa stanie się zatem jednym z wiodących rozwiązań problemu ekologii iESG w budownictwie.

    unsplash